Leczenie ubytków i próchnicy – skąd się bierze próchnica?
Wypełnienia zębów podzielić można na wypełnienia kompozytowe i amalgamatowe są one stosowane od dawien dawna. Plomby amalgamatowe stosowane są do wypełnień zębów trzonowych i przedtrzonowych są refundowane przez NFZ.
Z czego zrobione są plomby?
Amalgamat jest materiałem bardzo wytrzymałym i trwałym idealnie nadaje się na mocne i twarde plomby stomatologiczne. Warto jednak wiedzieć, że przy stosowaniu tego typu wypełnień, może dojść do nawracającej się próchnicy. Jest to spowodowane, tym, że kolor tej plomby jest ciemny i przy niedokładnym sprawdzeniu plomby można nie zauważyć, że bakterie dostały się do środka zęba i wywołały próchnicę.
Skąd bierze się próchnica?
Próchnica jest terminem stomatologicznym, który w dużej mierze odnosi się do ubytków zębowych, które powstają przez bakterie znajdujące się w jamie ustnej. Osad i kamień nazębny osadza się najczęściej:
- w szczelinach międzyzębowych
- wzdłuż dziąseł
- między zębami
- w pęknięciach szkliwa
- wokół miejsc, które były leczone przez dentystów
Gdy ząb narażony jest na działanie toksyn bakteryjnych, powstają wtedy ubytki w zębach, które nie leczone w czasie mogą spowodować zapalenie miazgi zęba. Wczesna próchnica nie ma żadnych objawów, tylko systematyczne wizyty u dentysty, pokażą, czy dziąsła i zęby zdrowe i nie poddane żadnej ingerencji bakterii. Dentysta poziom próchnicy sprawdza podczas każdej wizyty kontrolnej, rutynowe badanie stomatologiczne na pierwszym miejscu stawia sprawdzanie próchnicy. Nieleczona próchnica może spowodować wiele innych chorób przyzębia. Próchnicę można wykrywać dzięki laserom, zwykłym stomatologicznym przyrządom i zdjęciom RTG, są one bardzo często wykonywane w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych.

Jak o zęby dbają studenci stomatologii? Wyniki badania
Leczenie próchnicy musi być dokładne
Próchnica może zostać całkowicie wyleczona bądź nie, wszystko zależy w którym momencie pacjent zjawi się w gabinecie dentystycznym. Gdy na zębach powstają białe plamki, próchnica jest pierwszej fazie, nie zaczęła ona niszczyć szkliwa zębów. Gdy jednak pacjent zjawi się dużo później u dentysty, wtedy skutki próchnicy, ubytków próchnicowych i przebarwień mogą być nieodwracalne.
Jedynym skutecznym sposobem na zapobieganie próchnicy zębów jest codzienna higiena jamy ustnej, oraz przynajmniej coroczne usuwanie kamienia i osadu nazębnego w gabinetach stomatologicznych.
Więcej o leczeniu próchnicy, oraz zabiegach chirurgicznych w Bielsko-Białej znajdziesz na stronach: