Pełne zdrowie

Jak zadbać o zdrowie i korzystać z życia? Na stronie znajdziesz informacje o starych metodach leczenia oraz nowości ze świata kosmetyki i medycyny


Maj 16, 2016

Egzoszkielet – przyszłość w poruszaniu się?

Wiele elementów, które niegdyś stanowiły elementy fikcji naukowej, były wytworem bujnej wyobraźni powieściopisarzy czy scenarzystów filmów dziś stały się rzeczywistością. Dzięki postępowi w nauce oraz inspiracją twórców literatury i filmu S-F technologia realizuje pomocne ludziom projekty. Występujące w filmach tablety, telefony komórkowe, sieci komputerowe dziś są czymś powszechnym. Również robotyka i jej coraz bliższe związki z ludzkim ciałem wskazują kierunek w którym idzie mechatronika, bionika i medycyna – egzoszkielety.

Czym jest egzoszkielet

U podnóża idei egzoszkieletu stały pomysły wykorzystania starowania ludzkim ciałem maszyn naśladujących ludzkie ruchy. Mięśnie ludzkiego organizmu mają ograniczone możliwości, pomimo przekraczania przez sportowców i kulturystów coraz to nowych granic w rozwoju tkanki mięśniowej nie trudno ocenić, że możliwości organizmu ludzkiego w dziedzinie podnoszenia ciężkich rzeczy oraz praktycznego wykorzystania nośności ludzkiego szkieletu są ograniczone. W filmach i literaturze pojawiła się koncepcja, aby wesprzeć pracę ludzi poprzez sterowane ruchem ciała maszyny. Pomimo iż współczesne roboty są niezwykle precyzyjne w swoich ruchach, to jednak są to wciąż powtarzalne, zaprojektowane sekwencje ruchów i w przypadku błędów w kalibracji taśmy montażowej przy której pracują maszyny lub jakiegokolwiek innego, drobnego błędu roboty przemysłowe nie są w stanie dokonać poprawek i kontynuować pracy.

Egzoszkielet na filmach stał się elementem wykorzystującym niemal nieograniczoną siłę i moc mechanicznych ramion, oraz ludzkiej precyzji i elastyczności ruchów i myślenia.

Współcześnie pojawia się w internecie coraz więcej projektów wskazujących na to, iż przemysł technologiczny jest bardzo blisko stworzenia egzoszkieletu przeznaczonego do powszechnego wykorzystania. Pomimo możliwych problemów z zasilaniem takich wydajnych maszyn, to pokazanie, że problemy ze sterowaniem egzoszkieletem są bliskie całkowitemu rozwiązaniu.

Egzoszkielet – nie tylko dla przemysłu i wojska

Jak każdy duży i kosztowny projekt tak wyścig prac nad stworzeniem i rozwijaniem projektu egzoszkieletu tworzą 2 grupy instytucji projektowych – pracujących dla wojska, oraz dla przemysłu.

Jednak bardzo praktycznym rozwiązaniem może okazać się tego typu maszyna w poprawieniu jakości codziennego życia ludzi niepełnosprawnych – dziś osoby poruszające się na wózkach dla niepełnosprawnych mają ogromne problemy z poruszaniem się po ulicach i budynkach naszpikowanych barierami architektonicznymi. Pomimo coraz powszechniej stosowanych wind schodowych czy schodołazów (przykłady) tworzonych pod konkretne zamówienia – kroczących i gąsienicowych to wciąż bardzo daleki substytut rozwiązania problemów ze sprawnym poruszaniem się.

Istnieje jednak nadzieja, że rozwój technologii egzoszkieletu jeszcze w tej połowie stulecia umożliwi usprawnienie poruszania się osobom niepełnosprawnym i marzenia o pokojowym wykorzystaniu technologii rodem z filmu Matrix czy Avatar stanie się równie dostępne jak schodołazy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *