Pełne zdrowie

Jak zadbać o zdrowie i korzystać z życia? Na stronie znajdziesz informacje o starych metodach leczenia oraz nowości ze świata kosmetyki i medycyny


Lipiec 20, 2016

Dlaczego włosy wypadają?

Wypadanie włosów – przyczyny, leczenie, zapobieganie

Utrata włosów jest procesem fizjologicznym – każdy z nas każdego dnia traci około 100 włosów i jest to jak najbardziej prawidłowe. Cykl życia włosa wynosi od 2 do 6 lat, po tym czasie obumarły włos wypada, a w jego miejscu pojawia się nowy. Jeśli jednak zauważymy, że wypadanie włosów się nasiliło, warto poznać przyczynę tego stanu rzeczy i ją wyeliminować.

Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosówPrzyczyny wypadania włosów mogą mieć różne źródła. U niektórych będzie to spowodowane czynnikami genetycznymi, u innych sporą rolę odegrają hormony. Najczęstszą przyczyną łysienia u mężczyzn jest tzw. łysienie dziedziczne, zwane również androgenowym. U kobiet natomiast często wypadanie włosów spowodowane jest zaburzeniami hormonalnymi lub problemami z tarczycą. Nie bez znaczenia jest też nasz wiek. Również przebywane choroby i ich leczenie mogą nie pozostać bez wpływu na ilość wypadających włosów. Mimo wszystko jednak głównymi winowajcami zwiększonej utraty włosów najczęściej są stres i nieprawidłowa dieta oraz błędy w codziennej pielęgnacji włosów. Jeśli zaczęło nam wypadać więcej włosów, najlepiej będzie zgłosić się do trychologa, który po przeprowadzeniu wywiadu i odpowiednich badań, będzie w stanie jednoznacznie ustalić przyczynę i zaproponować odpowiednie leczenie wypadania włosów oraz nauczyć właściwej pielęgnacji.

Leczenie wypadania włosów

Oczywiście metoda leczenia wypadania włosów zależy od tego, co jest jego przyczyną. Bardzo dobre efekty dają terapia osoczem bogatopłytkowym oraz mezoterapia igłowa skóry głowy, które stymulują organizm do regeneracji i odbudowy tkanek, odżywiając skórę głowy oraz włosy. Dodatkowo trycholog często zaleca również stosowanie specjalistycznych preparatów zewnętrznych: szamponów, masek, lotionów i odżywek. Należy jednak pamiętać, że są to zabiegi odżywiające i regenerujące włosy i skórę głowy oraz hamujące wypadanie włosów i stymulujące wzrost nowych, przez co można uznać je w wielu wypadkach jedynie za uzupełnienie leczenia łysienia. Przede wszystkim jednak należy skutecznie zwalczyć przyczynę wypadania włosów, co często oznacza konieczność zażywania odpowiednich leków, które przepisuje dermatolog, endokrynolog lub ginekolog, w zależności od tego, co spowodowało nadmierną utratę włosów.

Zapobieganie wypadaniu włosów

Niezależnie od tego, czy problem wypadania włosów nas nie dotyczy, czy jesteśmy w trakcie leczenia lub właśnie je zakończyliśmy, musimy pamiętać, że odpowiednia profilaktyka okazuje się bardzo pomocna w utrzymywaniu utraty włosów w granicach normy. Warto zadbać o odpowiednią dietę, dostarczającą organizmowi wszystkich niezbędnych składników – dzięki temu nie tylko poprawi się stan naszych włosów, ale przedWypadanie włosówe wszystkim ogólny stan zdrowia. Czynnikiem wpływającym na wzmożoną utratę włosów zwykle jest stres, dlatego warto zredukować jego ilość w naszych życiu oraz nauczyć się technik relaksacyjnych. Warto również zmienić swoje nawyki w pielęgnacji włosów, ponieważ to one bardzo często doprowadzają nas do sytuacji, w której konieczne jest leczenie wypadania włosów. Dobrze więc stosować szampony, odżywki i liotony, które delikatnie oczyszczają i odżywiają skórę głowy i mieszki włosowe. Warto też ograniczyć stosowanie kosmetyków do stylizacji i farbowania włosów oraz ograniczyć używanie suszarki, lokówki czy prostownicy, których wysoka temperatura niszczy naturalną barierę ochronną włosów, co skutkuje pogorszeniem ich stanu i wypadaniem. Dobrze jest spłukiwać włosy po myciu chłodną wodą oraz nie nosić fryzur niszczących włosy.

Jeśli te metody okażą się nieskuteczne, najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów, Profesjonalną diagnozę i leczenie zapewnić może Klinika Medmix.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *