Pełne zdrowie

Jak zadbać o zdrowie i korzystać z życia? Na stronie znajdziesz informacje o starych metodach leczenia oraz nowości ze świata kosmetyki i medycyny


Sierpień 10, 2016

Jak nawilżenie powietrza wpływa na włosy i skórę?

Dokuczają Ci przesuszona cera i suche, zaczerwienione plamy? Zauważyłaś, że Twoje włosy stały się bardziej suche, szorstkie i łamliwe, a końcówki zaczęły się rozdwajać? Na głowie pojawił się łupież? Sprawdź poziom nawilżenia w Twoim domu, ponieważ może się okazać, że winowajcą tych objawów jest zbyt suche powietrze, w pomieszczeniach, w których przebywasz. Opisywane objawy najczęściej zauważamy zimą i nie ma w tym nic dziwnego – wówczas pojawia się problem z suchym powietrzem i warto sięgnąć po nawilżacze powietrza.

Skutki suchego powietrza w domu

Nawilżacz powietrzaZimą odkręcamy kaloryfery i rzadko wietrzymy mieszkania, nie chcąc utracić ciepła. Niemniej jednak taka sytuacja jest dość niekorzystna, ponieważ w znaczny sposób zmniejsza nawilżenie powietrza w domu. Powagę sytuacji najlepiej pokażą liczby: 40-60% to optymalny poziom wilgotności powietrza, który powinien być utrzymywany w pomieszczeniach. Bez stosowania żadnych metod nawilżania, wilgotność powietrza w naszych domach wynosi zwykle między 25-35%. W sezonie grzewczym spada jednak często poniżej 20%. Wiadomo zatem, skąd biorą się nasze problemy ze skórą i włosami, a koniecznie należy wspomnieć, że to nie jedyne kłopoty, jakie możemy mieć w związku z przesuszonym powietrzem w naszym mieszkaniu. Powoduje ono bowiem przeschnięcie błon śluzowych, co z kolei sprawia, że obniża się nasza odporność i jesteśmy bardziej narażeni na choroby układu oddechowego. Obniżona wilgotność powietrza nie wpływa negatywnie jedynie na nas – zauważymy również pogorszony stan roślin, które hodujemy, a jeśli posiadamy drewniane podłogi i meble, to przy długotrwałym przesuszeniu powietrza, także one mogą zacząć się wysuszać i odkształcać, ponieważ będą oddawać swoją wilgoć powietrzu. Wydaje się jednak, że najszybciej na przesuszenie powietrza reagujemy właśnie my – stan skóry i włosów pogarsza się bardzo szybko i często nawet perfekcyjna pielęgnacja nie daje efektów. Nie oznacza to oczywiście, że mamy prawo ją zaniedbywać, w pierwszej kolejności należy jednak zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza.

Jak nawilżać powietrze?

Jaki nawilżacz powietrzaDo kontrolowania wilgoci powietrza w pomieszczeniu służy higrometr. Można nabyć go w połączeniu z termometrem, często też zaawansowane stacje pogodowe mają opcję mierzenia nawilżenia powietrza. Uzbrojeni w taką wiedzę, będziemy wiedzieli, jakie działania najlepiej podjąć. Jeśli powietrze w mieszkaniu jest tylko trochę poniżej optymalnego poziomu, możemy spróbować domowych metod: rozwieszania wilgotnych ręczników, brania prysznica (woda szybciej wtedy paruje) lub zostawiania na pewien czas wody po kąpieli w wannie, suszenia prania w mieszkaniu. Tak najłatwiej nawilżyć powietrze w domu, jednak istnieje też ryzyko, że wilgoci zrobi się za dużo – to niedobrze, ponieważ zbyt wysoka wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Domowe metody nie zdadzą się na nic również w sezonie grzewczym. Wówczas jedynym skutecznym sposobem utrzymania odpowiedniej wilgoci będą nawilżacze powietrza. Tutaj również mamy spory wybór. Odrzućmy pomysł ceramicznych nawilżaczy wieszanych na kaloryferach, ponieważ dają one efekt podobny do mokrych ręczników – czyli znikomy. Najlepszym wyjściem są ewaporacyjne nawilżacze powietrza, których zaletą jest niski koszt użytkowania oraz cicha praca. My polecamy nawilżacze i oczyszczacze powietrza Venta – co prawda cena ich zakupu dla niektórych może wydawać się zbyt wysoka, ale zwróci się ona szybko, ponieważ nawilżacze powietrza Venta nie wymagają chociażby drogich, wymiennych filtrów. Już po jednym dniu spędzonym w odpowiednio nawilżonym powietrzu, nasza skóra i włosy zaczną widocznie wracać do normy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *