Z czego składa się proteza?
Podstawowy podział protez to protezy kończy górnych, oraz protezy kończyn dolnych. Jeden i drugi rodzaj protez ma tę samą funkcję, jednak działa na innej zasadzie. proteza ma za zadanie zastąpić utraconą, lub amputowaną kończynę zdrową. Oczywiście nie jest tego wstanie zrobić w 100% jednak w jakimś stopniu daje możliwość osiągnięcia bez zdrowej kończyny sprawności pozwalającej na wykonywanie podstawowych życiowych czynności jak chodzenie. Jednak proteza kończyny dolnej powinna umożliwić chodzenie, czyli jednym z zadań będzie przenoszenie ciężaru ciała. Z tej racji musi posiadać na tyle dużą wytrzymałość aby ten ciężar przenosić. Z olei protezy kończyn górnych nie muszą przenosić takich obciążeń, tutaj rola jest bardziej kosmetyczna, choć oczywiście protezy rąk, także są funkcjonalne i pomagają w codziennych czynnościach jak przytrzymywanie przedmiotów itp.
Budowa protezy kończyny dolnej przy wyłuszczeniu w stawie biodrowym
Aby zaprezentować elementy, z których składa się proteza wybrana została proteza przy wyłuszczeniu w stawie biodrowym, ponieważ posiada także elementy innych protez nóg, dlatego będzie przedstawiała kompleksowo temat budowy protez. Elementy, z których składa się wspomniana proteza nogi to:
- stopa protezowa,
- staw kolanowy,
- staw biodrowy,
- kosz biodrowy,
- lej protezowy,
- elementy modularne,
- pokrycie kosmetyczne.
Każda inna proteza nogi jak proteza stopy, podudzia i uda posiadają wszystkie elementy, które budują protezę przy wyłuszczeniu w stawie biodrowym. Bardzo rzadko zdarzają się tego typu amputacje, jednak takie osoby mają największy problem z nauką chodzenia i potrzebują znacznie dłuższego czasu rehabilitacji. Chodzenie na takiej protezie jest najmniej komfortowe i najbardziej trudne. Kosz biodrowy jest elementem, który musi być bardzo dokładnie dopasowany do powstałego wyłuszczenia, aby pacjent miał komfort i wygodnie mu się stało i chodziło. Wymaga to dużego doświadczenia osoby projektującej taką protezę dla konkretnej osoby.