Pełne zdrowie

Jak zadbać o zdrowie i korzystać z życia? Na stronie znajdziesz informacje o starych metodach leczenia oraz nowości ze świata kosmetyki i medycyny


Lipiec 15, 2016

Chirurgiczne usunięcie zęba – dłutowanie

Jednym z poważniejszych zabiegów przed którymi muszą stanąć niektóre osoby leczące zęby jest chirurgiczne usuwanie zębów. W przypadkach, gdy wzrost zęba odbywa się w nieprawidłowy sposób, lub też jeden z trudno dostępnych zębów zostaje ułamany czy też jego korona zostanie zniszczona pozostawiając dziąśle korzeń zęba konieczne jest przeprowadzenie zabiegu usuwania chirurgicznego.

Czy usuwanie chirurgiczne zębów jest bolesne?

W obecnych czasach istnieje wiele metod znieczulających. W literaturze dostępnej w internecie można znaleźć opisy znieczulenia miejscowego obejmujące zastosowanie środków takich jak lidokaina, ale też coraz bardziej popularne są metody znieczulenia oparte o zagłuszanie sygnałów bólowych odpowiednim dźwiękiem, prądem elektrycznym czy uciskiem (jak w akupunkturze).
W przypadku przeprowadzania zabiegów chirurgicznego usuwania zębów czy korzeni znieczulenie miejsca zabiegu jest konieczne – chirurg dentysta będzie musiał wykonać nacięcie dziąsła, oraz wykonywać zabieg w miejscu szczególnie unerwionym.

Usuwanie zęba i korzenia osobno – dłutowanie zęba

Wykonanie niektórych zabiegów chirurgii stomatologicznej odbywa się metodą dłutowania:

„Dłutowanie jest to metoda chirurgicznego usuwania zębów przy użyciu specjalnych narzędzi, ew. maszyn. Dotyczy zębów, których nie udało się usunąć tradycyjnym sposobem, czyli np. tych z ułamaną koroną, a pozostawionymi korzeniami, zębów z zakrzywionymi korzeniami, zatrzymanych, bądź częściowo zatrzymanych. „


Dłutowanie korzeni zębów związane jest ze skomplikowaną sytuacją po znacznym lub całościowym zniszczeniu korony zęba, specyficznej, patologicznej krzywiźnie korzeni, często przy poprzecznym wzroście uzębienia. Dłutowanie jest zabiegiem który wiąże się z dużym stresem u pacjenta. Odpowiednie przygotowanie do zabiegu, dzień wolny od pracy oraz przygotowanie opatrunków i kompresów schładzających miejsce opuchlizny  (miejsce zabiegu zaszyte zostaje szwami, które zdejmuje się po określonym czasie).

Źródła informacji:

http://zadbajozeby.pl/baza-wiedzy/dlutowanie

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *